Our range of products include ms hex bolt, ms j bolt, high tensile square bolts m32 x 200mm, socket head allen bolt, hex shoulder bolts and m10 forged eye bolt.
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Bolt Diameter | M4 (4 mm) |
| Nominal Length | 8 mm |
| Finish | Electro Galvanized (EG) |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Property Class | Grade 4.8 |
| Tensile Strength | Yes |
| Head Height | Yes |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size | 8inch |
| Shape | J Shape |
| Usage/Application | Industrial |
| Finishing | Polished |
| Is It Rust Proof | Non Rust Proof |
| Packaging Type | Packet |
₹ 130 / Piece Get Latest Price
| Grade | 10.9 |
| Diameter | 32 |
| Length | 200 |
| Thread Type | Half Thread |
| Head Type | Square |
| Finish | Black Oxide |
| Brand | Unbrako |
| Standard | DIN 933, DIN 931, ISO 4017, ISO 4014, IS 1367, IS 1364 |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 3 / Piece Get Latest Price
| Diameter | M10 |
| Length (mm) | 50 |
| Length | 50 mm |
| Material | High Tensile Steel |
| Grade | HIGH TENSILE |
| Drive Type | Hex Socket |
| Head Type | Socket Head (Cap) |
| Thread Type | Full Thread |
| Finish | Black Finish |
| Standard | DIN 912 |
| Head Shape | Socket Cap |
| Brand | Unbrako |
| Packing Type | Box |
| Application Area | Industrial, Automotive, Machinery, Construction |
Minimum order quantity: 5000 Piece
We provide high-performance Socket Head Allen Bolts, known for their precision threading, excellent strength, and smooth finish. Ideal for high-load industrial fastening.
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Grade | 8.8 |
| Shoulder Diameter | 24 |
| Diameter | M24 |
| Shoulder Length | 120 |
| Material | HIGH TENSILE |
| Thread Size | 24 |
| Head Type | Hex Head |
| Finish | Black Oxide |
| Application | Linkage, Die Set, Machine Guide, Mould |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Thread Size | M6 |
| Working Load Limit (WLL) | 500 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Machinery Eye Bolt (Plain Pattern) |
| Shank Length | 150 mm |
| Grade | SS 316 |
| Finish | Self-Colour / Black Oxide |
| Standard | ASME B18.15 |
| Thread Type | UNC (Unified National Coarse) |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Thread Size | M10 |
| Working Load Limit (WLL) | 500 kg |
| Type | Machinery Eye Bolt (Plain Pattern) |
| Material | Stainless Steel |
| Shank Length | 100 mm |
| Finish | Self-Colour / Black Oxide |
| Standard | ASME B18.15 |
| Thread Type | UNC (Unified National Coarse) |
| Grade | SS 304 |
| Eye Inner Diameter (ID) | 20 mm |
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Thread Size | M12 |
| Working Load Limit (WLL) | 250 kg |
| Type | Lifting Eye Bolt (Shoulder Pattern) |
| Material | Carbon Steel |
| Shank Length | 50 mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Standard | DIN 580 |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Thread Size | M10 |
| Type | Machinery Eye Bolt (Plain Pattern) |
| Material | Stainless Steel |
| Shank Length | 100 mm |
| Finish | Self-Colour / Black Oxide |
| Standard | ASME B18.15 |
| Thread Type | UNC (Unified National Coarse) |
| Grade | SS 316 |
| Eye Inner Diameter (ID) | 25 mm |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Thread Size | M10 |
| Working Load Limit (WLL) | 250 kg |
| Type | Lifting Eye Bolt (Shoulder Pattern) |
| Material | Carbon Steel |
| Shank Length | 50 mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Standard | DIN 580 |
| Thread Type | Metric (Coarse) |
| Grade | SS 304 |
| Eye Inner Diameter (ID) | 20 mm |
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 12 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 14 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Type | Carriage bolt |
| Brand | N.K. Engineering Company |
| Material | Mild Steel |
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Packing Type | Box |
| Material | SS |
| Pack type | Box |
| Diameter | 2 mm |
| Thikness | 5mm |
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 90 mm |
| Material | Galvanized |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | N.K. Engineering Company |
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 3 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Type | Nut |
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Nominal Pipe Size | 3/4" |
| Rod Diameter | 3/8" |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Length | 100mm |
| Shape | Round Bend |
| Brand | N.K. Engineering Company |
We are one of the prominent Manufacturers and Traders of Hex Nuts, Internal Circlip, Allen Screws And Bolts,Ms Bolt, U bolt etc
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Material | Galvanized |
| Diameter | M10 (3/8") |
| Length | 75mm (3") |
| Items Included | Bolt with Nut |
| Brand | N.K. Engineering Company |
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Bolt Diameter | M3 (3 mm) |
| Finish | Black Oxide |
₹ 8 / Piece Get Latest Price
| Diameter | M4 |
| Length | 10 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Material Grade | 8.8 |
| Head Type | Socket Head |
We supply multiple Allen Key Bolt Head Types to meet various industrial requirements. Available in different designs for performance and aesthetic applications.
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Size/Capacity | 200kg |
| Bolt Type | Lifting Eye |
| Grade | A |
| Surface Treatment | Polished |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Black |
| Quantity Per Pack | 10 |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Size/Capacity | 100kg |
| Bolt Type | M14 Lifting Eye Bolt |
| Grade | A |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Material | Mild Steel |
| Color | Silver |
| Quantity Per Pack | 2 |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Size/Capacity | 100kg |
| Grade | A |
| Surface Treatment | Polished |
| Material | Mild Steel |
| Color | Silver |
| Quantity Per Pack | 10 |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Size/Capacity | 200kg |
| Bolt Type | M30 Lifting Eye Bolt |
| Grade | A |
| Surface Treatment | Polished |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Quantity Per Pack | 2 |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Size/Capacity | 100kg |
| Grade | A |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Material | Mild Steel |
| Color | Silver |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Size/Capacity | 10mm |
| Bolt Type | Lifting Eye |
| Grade | S502 |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Material | Mild Steel |
| Color | Black |
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Usage/Application | Automobiles |
| Type Of Bolts | Milled Head |
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 28 mm |
| Color | Silver |
| Usage/Application | industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 20 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 10 mm |
| Finishing | polished |
| Country of Origin | Made in India |
| prodcut type | Bolts |
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Product Type | Bolt |
| Grade | S02 |
| Surface Treatment | Black |
| Packaging Type | Box |
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Nominal Length | 80 mm |
| Finish | Ms Bolts |
| Thread Style | Half Threaded |
| Country of Origin | Made in India |
| Band | N.K. Engineering Company |
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| Size | M4 x 16 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Head Type | Socket Head Cap |
| Finish | Zinc Plated |
| Property Class | 8.8 |
| Standards | DIN 912 |
| Drive Type | Hex Socket |
| Thread Type | Full Thread |
We are a leading supplier of Hex Socket Screws, designed for high torque fastening in machinery and engineering assemblies. These screws ensure excellent grip, strength, and corrosion resistance.
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Grade | A |
| Diameter | 3 mm |
| Finishing | Polished |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Grade | A |
| Diameter | 3 mm |
| Finishing | Polished |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Grade | A |
| Diameter | 6 mm |
| Finishing | Polished |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Grade | A |
| Finishing | Polished |
| Length (mm) | 10mm |
| Diameter | 5 mm |
| Thickness | 30mm |
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Nominal Length | 220 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| type | Bolts |
| material | Mild Steel |
| made In | Made In india |
₹ 6 / Piece Get Latest Price
| Diameter | M3 |
| Length | 10 mm |
| Material Grade | 8.8 |
| Material | Alloy Steel |
| Head Shape | Socket Cap |
| Drive Type | Hex Socket |
We provide Hex Socket Head Cap Screws, designed for heavy-duty fastening where high torque and compact head design are required. These screws are widely used in machinery, tooling, and structural installations.
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Product Type | Anchor Bolt |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Anchor Bolt |
| Shape | J Shaped |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 20mm |
| Surface Finishing | Chrome |
₹ 4 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Size | M6 x 20mm |
| Head Type | Socket Head (Cap) |
| Grade | 304 |
| Finish | Plain |
| Standard | DIN |
We offer high-quality L Key Screws used in mechanical assemblies where compact and secure fastening is required. These screws feature a hexagonal socket head, tightened with an Allen key for improved torque and stability.
Mr. Nilesh (CEO)
N.K. Engineering Company
Room No 2, Kalu Niwas Chawl No 1, Ganesh Pada, Near Railway Station, Diva
Thane - 400612, Maharashtra, India