Providing you the best range of hex long nut, broached galvanized nut, ms nylock nuts, special hex nut, high tensile square head bolt and ms coupling long nut with effective & timely delivery.
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Size | 45mmx65mm |
| Finishing | Polished |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Gunny Bag |
| Shape | Hexagonal |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 1 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Diameter | 1 mm |
| Nut Type | Broaching |
| Material Grade | SS304 |
| Features | Rust Proof |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 2 / Piece Get Latest Price
| Diameter | M48 |
| Technique | Hot Rolled |
| Surface Finishing | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Type | Nylock Nut |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Packing | Box |
| Surface | Polished |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Nominal Nut Diameter | M100 (100 mm) |
| Material | Iron |
| Grade | A 325 |
| Nut Type | Round Hex Nut |
| Surface Finish | Polished |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Hardness | 25 HRC |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 50000 Piece
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Grade | 8.8 |
| Diameter | M30 |
| Length | 500 |
| Thread Type | Half Thread |
| Head Type | SQUARE |
| Finish | Black Oxide |
| Brand | Pooja Forge |
| Standard | DIN 933, IS 1367, DIN 931, ISO 4014, IS 1364, ISO 4017 |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Size | 36mm x 70mm |
| Finishing | Polished |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Gunny Bag |
| Grade | SS304 |
| Rust Proof | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 36 mm |
| Material | Galvanized |
| Country of Origin | Made in India |
| product Type | Bolts and Nats |
₹ 2 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Features | Rust Proof |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Rust Resistant | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Thread Size | 10 mm |
| Nominal Nut Diameter | 16 mm |
Minimum order quantity: 100000 Piece
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Packet |
| Surface Finishing | Polished |
| Quantity Per Pack | 10 Piece |
| Head Style | 1 inch |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 8 / Piece Get Latest Price
| Diameter | M3 |
| Length | 10 mm |
| Material Grade | 8.8 |
| Material | Alloy Steel |
| Drive Type | Hex Socket |
| Standard | DIN 912 |
| Country Of Origin | India |
We supply durable Allen Head Cap Screws (Socket Head Cap Screws), known for their high torque capacity and strong grip. Ideal for heavy-duty industrial fastening requirements.
Mr. Nilesh (CEO)
N.K. Engineering Company
Room No 2, Kalu Niwas Chawl No 1, Ganesh Pada, Near Railway Station, Diva
Thane - 400612, Maharashtra, India