Offering you a complete choice of products which include allen key bolt, allen key set and allen key screw.
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| Diameter | M4 |
| Length | 10 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Material Grade | 8.8 |
| Head Type | Socket Head |
| Standard | ISO 4762 |
Our Allen Key Bolts are precision-engineered fasteners with hex socket drive, allowing easy tightening using an Allen key. Widely used in automotive, machinery, and structural applications.
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Type | Allen Keys |
| Size | 1.5 mm |
| Warranty | 1 Year |
| Arm Type | Long |
| Material | Mild Steel |
| Weight | 141g |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface | Polished |
| Packing | Box |
Minimum order quantity: 10000 Piece
₹ 2 / Piece Get Latest Price
| Size | M4 x 20 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Head Type | Socket Head Cap |
| Property Class | 8.8 |
| Standards | DIN 912 |
| Drive Type | Hex Socket |
| Thread Type | Full Thread |
We offer premium Allen Key Screws, widely used in machinery installation, furniture fittings, and automotive applications. These screws provide secure fastening with an internal hex socket design.
Mr. Nilesh (CEO)
N.K. Engineering Company
Room No 2, Kalu Niwas Chawl No 1, Ganesh Pada, Near Railway Station, Diva
Thane - 400612, Maharashtra, India