Our product range includes a wide range of gi bolt and nut, ms bolt nut, m5 eye bolt, m20 collared eyebolt, button head allen bolts and hex socket head cap screws.
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 8 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | N.K. Engineering Company |
| Color | Silver |
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 5 mm |
| Bolt Type | MS |
| Surface Finishing | polished |
| Usage/Application | construction |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 9 / Piece Get Latest Price
| Thread Size | M10 |
| Working Load Limit (WLL) | 500 kg |
| Type | Machinery Eye Bolt (Plain Pattern) |
| Material | Stainless Steel |
| Shank Length | 100 mm |
| Finish | Self-Colour / Black Oxide |
| Standard | ASME B18.15 |
| Thread Type | UNC (Unified National Coarse) |
| Grade | SS 316 |
| Eye Inner Diameter (ID) | 25 mm |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Thread Size | M10 |
| Working Load Limit (WLL) | 500 kg |
| Type | Machinery Eye Bolt (Plain Pattern) |
| Material | Stainless Steel |
| Shank Length | 100 mm |
| Finish | Self-Colour / Black Oxide |
| Standard | ASME B18.15 |
| Thread Type | UNC (Unified National Coarse) |
| Grade | SS 304 |
| Eye Inner Diameter (ID) | 25 mm |
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| Diameter | M16 |
| Length | 50 mm |
| Material | Mild Steel |
| Grade | 8.8 |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Thread Type | Full Thread |
| Drive Type | Allen (Socket) |
We provide premium Button Head Allen Bolts, featuring a low-profile rounded head with internal hex socket drive. These bolts are ideal for applications requiring neat appearance and compact fastening.
₹ 4 / Piece Get Latest Price
| Diameter | M3 |
| Length | 10 mm |
| Material Grade | 8.8 |
| Material | Alloy Steel |
| Head Shape | Socket Cap |
| Drive Type | Hex Socket |
| Country Of Origin | India |
We manufacture premium Hex Socket Head Cap Screws as per DIN and ISO standards. These screws are designed for high-strength fastening in machinery and engineering applications.
₹ 3 / Piece Get Latest Price
| Diameter | M3 |
| Length | 10 mm |
| Material Grade | 8.8 |
| Material | Alloy Steel |
| Head Shape | Socket Cap |
| Thread Type | Metric Coarse |
| Drive Type | Allen Key |
| Country Of Origin | India |
We offer all major Allen Bolt Head Types suitable for different industrial and structural applications.
Available Head Types:
Socket Head Cap Bolt
Button Head Allen Bolt
Countersunk (CSK) Allen Bolt
Grub / Set Screw
₹ 4 / Piece Get Latest Price
| Diameter | M16 |
| Length | 50 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | 8.8 |
| Finish | Zinc Plated |
| Thread Type | Full Thread |
| Drive Type | Allen (Socket) |
We are a trusted manufacturer and supplier of premium quality Button Allen Head Bolts, widely used in engineering, furniture, automotive, electronics, and machinery applications. These bolts feature a smooth, rounded button head with an internal hex socket drive, allowing easy tightening using an Allen key.
Button head Allen bolts are preferred for applications where a low-profile, neat appearance and secure fastening are required. Manufactured using high-grade stainless steel and alloy steel, these bolts offer excellent durability, corrosion resistance, and long service life.
Key Features:Low-profile rounded button head design
Strong internal hex (Allen) drive for high torque
Smooth finish with attractive appearance
Corrosion and rust resistant
Available in multiple sizes, materials & grades
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Nominal Pipe Size | 3/4" |
| Rod Diameter | 3/8" |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Shape | Round Bend |
| Included Accessories | Nuts |
We are one of the prominent Manufacturers and Traders of Hex Nuts, Internal Circlip, Allen Screws And Bolts,Ms Bolt, U bolt etc
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Diameter | 3 mm |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Grade | A |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Color | Natural |
| Quantity Per Pack | 10 |
| Usage/Application | Industrial |
₹ 14 / Piece Get Latest Price
| Grade | A |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Material | Mild Steel |
| Color | Black |
| Quantity Per Pack | 10 |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 13 / Piece Get Latest Price
| Grade | A |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Material | Mild Steel |
| Color | Red |
| Quantity Per Pack | 10 |
| Usage/Application | Industrial |
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Grade | A |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Quantity Per Pack | 5 |
| Usage/Application | Industrial |
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Size/Capacity | 200kg |
| Grade | A |
| Surface Treatment | Polished |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Quantity Per Pack | 1 |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Size/Capacity | 200kg |
| Bolt Type | Lifting Eye Bolt |
| Grade | A |
| Material | Mild Steel |
| Surface Treatment | Polished |
| Color | Natural |
| Quantity Per Pack | 10 |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Size/Capacity | 200kg |
| Bolt Type | 5 /16 Lifting Eye Bolt |
| Grade | A |
| Surface Treatment | Polished |
| Material | Mild Steel |
| Color | Silver |
| Quantity Per Pack | 10 |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 135 / Piece Get Latest Price
| Size/Capacity | 150kg |
| Bolt Type | M24 Lifting Eye Bolt |
| Grade | A |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Black |
| Quantity Per Pack | 5 |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Inner Diameter | 6 mm |
| Outer Diameter | 66 mm |
| Thickness | 2.5 mm |
| Usage | Industrial |
| Color | Silver |
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 80 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Product Type | Stud Bolt |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | N.K. Engineering Company |
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Size | 2inch |
| Material Grade | A |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Packet |
| Color | Silver |
| Diameter | 30 mm |
| Thickness | 20mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Nominal Length | 80 mm |
| Finish | bolts |
| Bolt Diameter | M42 (42 mm) |
| Country of Origin | Made in India |
| application | Industrial |
| Brand | N.K. Engineering Company |
Mr. Nilesh (CEO)
N.K. Engineering Company
Room No 2, Kalu Niwas Chawl No 1, Ganesh Pada, Near Railway Station, Diva
Thane - 400612, Maharashtra, India